Plures'in charter uçak bileti satış hizmetlerinden yararlanan müşteriler, istedikleri yere tamamen kendi belirledikleri kriterlere uygun bir şekilde hava yoluyla ulaşabilir.

Uçak seyahatlerinin gün geçtikçe lüksten ziyade bir ihtiyaç haline gelme bilincinde hizmet veren Plures, müşterilerine turizm ve diğer sektörlerde gerçekleştirmek istedikleri seyahatler için tamamen onlara özel ve bütçelerine uygun uçak biletlerini temin eder.

Uçuşlar, bilinen havayolları firmalarının düzenlediği tarifeli seferler haricinde charter hizmeti veren havayolu ve acenteler tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Bu uçuşları web üzerinden bulmak, uçuş sınıflarını, fiyatlarını öğrenmek pek mümkün değildir. Bu hizmeti Plures ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

Charter Uçak Biletleri

Charter uçuş denilince genellikle insanların aklına rahatsız koltuklar, aktarmalı uçuşlar, kötü hizmet ve ucuz uçuş gelmektedir. Bu algı biraz da 20 yıl önce Almanya-Türkiye arasında yapılan bazı charter uçuş deneyimlerine dayanmaktadır. Geçmişte Almanya'dan kalkan bir charter uçağı aynı dolmuş mantığı ile Türkiye'nin çeşitli yerlerine gidecek yolcuları taşıyor, her şehrinde duruyor, yolcu indirip bindiriyordu. Bu tarz bir seyahat tabii ki tüm yolcular için uçuş kalitesini düşünüyordu.

Oysa bugün charter uçuşlarının kalite olarak normal uçuşlardan çok da farkı bulunmamaktadır. Uçak aynı uçak, hizmet aynı hizmet üstelik uçuşlar da aktarmasızdır.

Peki, nedir bu charter uçuş? Tarifeli uçuşlardan farkları nelerdir? Hangi kurallara göre yapılmaktadır? Nasıl bilet alınmaktadır? Charter uçuş ve charter uçak biletleri ile ilgili detaylı bilgi verelim.

Charter ne demektir?

Charter, sözlük anlamı olarak kiralık uçak, gemi ve motor taşıtlarının özel amaçlar için kullanılmasına denilmektedir. Taşıma araçlarının çoğu için kullanılabilecek bu terim günümüzde genellikle uçaklar için kullanılmaktadır. Bazı kaynaklarda dolmuş taşımacılığına da benzetilen charter taşımacılığında taşıtın tamamı kiralanabileceği gibi sadece bir kısmını kiralamak da mümkündür. Charter teriminin özel sefer olarak kullanıldığı alanlara da rastlamak mümkündür.

Tüm bu tanımlamalar ışığında charter kelimesini bir kişi ya da kuruluşun özel amaçlar için taşıt kiralayarak yaptığı her tür taşımacılık biçimi olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır.

Charter uçuş ne anlama gelir?

Charter uçuş günümüzde genellikle ucuz uçuşla eş anlamlı kullanılır. Bu doğru bir yargı değildir. Hava yolu şirketlerinden uçak kiralayarak belirli amaçlar için yapılan uçuşa charter uçuş adı verilmektedir. Charter uçuşlarda bir kalkış ve bir varış noktası bulunmakta olup aktarma yapılmamaktadır. Bugün dünya genelinde uygulanan pek çok charter uçuş tipi bulunmaktadır. Turistler için yapılan charter uçuşlar olabileceği gibi ünlü oyuncular ya da politikacılar için düzenlenen charter uçuşlarda bulunmaktadır.

Charter uçuş kimler tarafından düzenlenir?

Charter uçuşlar genellikle seyahat acenteleri ya da havayolu şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Ancak bazı şirketlerin kendi personellerinin taşınması amacıyla düzenlediği özel charter uçuşlar da bulunmaktadır.

Charter uçuşlarının tarifeli uçuşlardan farkları nelerdir?

Charter uçuşlar tarifeli seferler halinde yapılmamaktadır. Charter uçuşları tarifeli seferlerden ayıran en temel fark, charter uçuş biletini herhangi bir havayolu şirketine gidip almanın mümkün olmamasıdır.

Charter uçuşlar, belirlenmiş tarihlerde belirlenmiş noktalardan yapılmakta, bir kalkış ve bir varış yeri bulunmaktadır. Charter uçuşlarda aktarmalı seferler yapılmamaktadır.

Charter uçuşlar, charter sözleşmesi kapsamında uçak kiralama hizmetiyle seyahat acentesi ya da şirketler tarafından kendi bünyelerinde özel izin alınarak yapılmaktadır. Bu uçuşlar havaalanı ve havayolu şirketlerinin uçuş çizelgelerinde yer almamakta olup diğer uçuşlardan farklı uçuşlardır.

Bu tür uçuşlarda kalkış saati, havayolu şirketi ve uçuş numarası her an bir değişikliğe uğrayabilir.

Hava muhalefeti gibi nedenlerle karşılaşıldığında öncelikli kalkış hakkı normal seferlere verilmekte olup ardından charter seferler kalkış yapabilmektedir. Yoğun dönemlerde charter seferlerinin rötar yapmalarının arkasındaki en temel neden budur.

Eğer uçaktaki koltukların bir kısmı kiralandı ve havayolu şirketi de kendi yolcularına bilet satışı yaptı ise havayolu şirketi bilet fiyatları ile charter uçuş bileti fiyatları arasında büyük farklar olabilir.

Bugün her havayolu şirketi charter uçuş için uçak kiralamaktadır. Bu uçuşların kalite açısından normal uçuşlardan hiçbir farkı yoktur. Uçak ve hizmet kalitesi aynıdır. Tek fark, bu seferin tarifeli bir sefer olmaması özel bir sefer olmasıdır.

Charter uçuşları normal seferlerden ayıran ve tercih edilmelerine neden olan konulardan biri de aktarmasız olmaları nedeni ile hızlı uçuşlar olmalarıdır.

Charter uçuş tipleri nelerdir?

Charter uçuşlar pek çok farklı amaç için kullanılabilmektedir. Genellikle seyahat acenteleri tarafından tatil sezonlarında ek sefer olarak kullanılan charter uçuşlar, yoğun talep olan özel spor müsabakaları için de düzenlenebilmektedir. Ünlü kişiler tarafından özel işler için düzenlenen charter uçuşlar olabileceği gibi firmalar tarafından bayii toplantısı ve benzeri amaçlarla özel olarak düzenlenen charter seferler de bulunmaktadır. Özel bir amaç için düzenlenen bu uçuşlar pek çok farklı talebe göre düzenlenebilir.

Seyahat acentesi tarafından düzenlenen charter uçuşlar olabileceği gibi sadece kargo taşımak ya da tarifeli seferlerin uçmadığı noktalara uçmak için de charter uçuş düzenlenebilir.

Bazı ünlü kişiler içinse charter uçuşlar sadece zamandan kazanmak için kullanılmaktadır. Paradan çok zamanın önemli olduğu durumlarda charter uçuşlar kurtarıcı olmaktadır.

Charter uçuşlar uçuşun tasarlanma tipine göre de farklı şekillerde olabilir. Uçağın tamamının kiralanması şeklinde charter uçuş gerçekleştirilebileceği gibi uçağın sadece bir kısmının kiralanması şeklinde de uçuş yapılabilir. Özellikle yoğun tatil dönemi ya da Şampiyonlar Ligi müsabakaları gibi özel spor müsabakaları dönemlerinde birkaç seyahat acentesi birleşerek charter uçuşu düzenlediği de görülmektedir. Bu da bize uçuşun tek bir firma tarafından düzenlenmesi zorunluluğu bulunmadığını göstermektedir. Türkiye'de Plures tarafından gerçekleştirilen özel charter uçuşları bir çok farklı projede rol model olmuştur.

Charter uçuşlar her zaman ucuz uçuşlar mıdır?

Charter uçuşlar denilince çoğu insanın aklına ucuz uçuşlar gelmektedir. Ancak charter uçuşlar ucuz uçuşlar değildir. Normalde charter uçuşlar tüm uçak kiralanarak yapıldığı için birim maliyeti düşük olan uçuşlar olmakta bu da uçak biletlerinin daha ucuz fiyatlanması sonucunu doğurmaktadır. Standart uçuş tarifeleri ile kıyaslandığında aynı noktalar arasında kişi başı maliyet charter uçuşta daha az olmaktadır. Ancak bayram, tatil, Şampiyonlar Ligi gibi özel müsabakalar sırasında ve tarifeli seferlerin düzenlenmediği destinasyonlarda charter uçuşların bilet fiyatları değişkendir. Bu nedenle her charter uçuşun ucuz olacağı gibi bir yanılgıya kapılmamalıdır.

Charter uçuşun ucuz olması tamamen hangi tarihte nereye uçuş yapılacağına bağlıdır. Bazı dönemlerde uçak kiralama fiyatları düşük olduğu için bu dönemlerde birim maliyetlerde düşecek ve ucuz uçuş yapma imkânı doğacaktır. Ancak bazı yoğun dönemlerde tarifeli seferlerde yer bulmak zorlaşıp uçak kiralama fiyatları artacağından bu dönemlerde charter uçuşlar da daha pahalı olacaktır.

Charter uçak biletleri nasıl alınır?

Charter uçak biletlerini ne yazık ki herhangi bir havayolu şirketinden almanız mümkün değildir. Birden çok havayolu şirketini sizin belirlediğiniz kriterler üzerinden hızlı bir şekilde karşılaştırarak size en uygun seçenekleri sunan Plures, müşterilerine zamandan kar sağlar ve charter uçak bileti satın almanızı sağlar.

Charter uçuşların seyahat belgeleri uçuştan 1-2 gün önce düzenlenmektedir. Uçuş bileti ile ilgili değişiklik ve iade talepleri uçuşu satın alan seyahat acentası ya da şirketin belirlediği kurallara göre yapılmaktadır. Bazı özel durumlarda iptal edilemeyen charter uçuş biletleri de olabilmektedir. Bu nedenle bilet alınırken biletin iptal ve değişiklik koşulları hakkında da bilgi almanız uygun olacaktır.

Charter uçuşlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Charter uçuş ile dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu uçuşun özel bir sefer olması nedeni ile tüm bilgilerinin değişebileceğidir. Uçuş numarası, havayolu şirketi hatta en önemlisi kalkış saati bile değişebilir. Uçuştan iki gün önce uçuşun saatinin teyit edilmesi gerekmektedir. Çünkü charter seferini düzenleyen şirketin sefer saatini değiştirme yetkisini bulunmaktadır.

Charter uçuşlar hangi kurallara göre düzenlenir?

Charter uçuşlar charter sözleşmesine göre düzenlenmektedir. Bu sözleşme, müşteri (seyahat acentesi ya da şirket) ve havayolu taşıma firması arasında imzalanmaktadır. Müşteri yani seyahat acentası ya da şirket uçuşu satın almaktadır ve kural olarak uçuş bileti sadece uçuşu satın alandan alınabilmektedir.

Avrupa Sivil Havacılık Kurumu 1952 yılında uluslararası tarifeli seferlerin hangi özellikleri taşıması gerektiğini belirlemiştir. Bu özelliklere göre;

• Uçuşlar bir devletin hava sahasından başka bir devletin hava sahasına yapılmaktadır.

• Yolcu ve yük taşıyan ve karşılığında belirli bir ücret ödenen tüm uçuşlar herkese açıktır.

• Uçuş saatleri ve kalkış ile varış noktaları önceden belirlenmektedir.

Avrupa Sivil Havacılık Kurumu'nun bu özelliklerini taşımayan tüm uçuşlar charter uçuş olarak adlandırılmaktadır.

Charter Uçuş Kuralları, 1956 yılında imzalanan Avrupa Tarifesiz Uçuş Hizmetleri Ticari Hakları Anlaşmasına göre düzenlenmiştir. Paris'te imzalanan bu çok yönlü anlaşmaya göre;

• Charter uçuşlar 1 aydan fazla süremez.

• İki uçuş noktasından farklı bir noktaya uçuş yapılamaz.

• Uçuşlar, tarifeli seferlerin yetersiz kaldığı noktalara yapılabilir.

Charter uçuş sadece uçak kiralama yoluyla yapılabilir.

• Ara hatlarda yolcu, posta ve kargo taşıması yapılamaz.

Her zaman charter uçuşu bulmak mümkün müdür?

Charter uçuşu, özellikle bayram, tatil ve yaz ayları gibi yoğun dönemlerde sıklıkla yapılmaktadır. Spor müsabakaların yoğun olduğu dönemlerde tarifeli seferlerin yetmemesi nedeni ile charter seferleri düzenlenmektedir.

Charter uçuşlar her yere var mıdır?

Günümüzde Avrupa ülkelerinin bir kısmına Türkiye'den charter uçuş bulmak mümkündür. İtalya, İspanya, Fransa, Almanya gibi sıkça ziyaret edilen ülkelere seyahat acentaları charter uçuşlar düzenlemektedir. Özellikle yaz dönemi ya da bayram dönemlerinde bu uçuşların arttığı gözlenmektedir. Yurt içinde charter seferi nispeten daha az olsa da yaz aylarında özellikle popüler tatil bölgelerine uçuşların arttığı gözlenmektedir.

Charter uçuşlardan herkes faydalanabilir mi?

Charter uçuşlardan herkes yararlanabileceği gibi hasta ve engelli vatandaşların dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Hasta kişilerin uçuşlarında sakınca olmadığına dair Türkçe ve İngilizce doktor raporu bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu rapor 10 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Görme ve duyma engelli vatandaşların sağlık raporu olmaksızın charter uçuş yapmalarında sakınca bulunmamaktadır. Ancak hem duyma hem de görme engelli vatandaşların bir refakatçi ile uçuş yapması gerekmektedir. Charter uçuşlarda engelli yolcuların rehber köpekleri ile uçmasına izin verilmektedir. Ancak bunun 48 saat öncesinden bildirilmesi ve köpek için randevu alınması gerekmektedir. Uçağa kafessiz alınacak bu köpeklerin yolcunun ayağının dibinde durabilmesine imkân sağlamak için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır.

Türkiye'nin En Ünlü Charter Firması Emrinizde

Plures'in en çok talep edilen hizmet dallarından biri charter hizmetidir. Şirketimiz, müşterilerinin bütçelerine, gidecekleri destinasyona ve tercihlerine göre birçok seçenek sunarak, ulaşım sorunsalını ortadan kaldırmaktadır.

Müşterileriyle doğru iletişim konusunda uzmanlaşmış, çözüm odaklı, hızlı ve her türlü ihtiyaca ve isteğe cevap veren Plures, sizlere sunduğu charter uçuş ya da uçak bileti satış hizmetiyle müşteri memnuniyetini her gücen gün daha da artırmaktadır.

Hava ulaşımında bilet aramanın, çok yüksek fiyatlarda seyahat etmenin yarattığı huzursuzluk ve sıkıntıların bilincinde olan şirketimiz, müşteri memnuniyetini kazanımı ve daimini sağlama, 7/24 sorunlarını dinleyerek, çözüm üretme konularında en ünlü firmadır.

Bireysel, aile veya arkadaşlarınızla ya da şirket içi grup seyahatlerinizde kişi sayınıza, tercihlerinize ve bütçenize göre bütün charter uçak bileti seçeneklerini size sunarak ekonomik fırsatları yakalamanıza yardımcı oluyoruz.

Charter uçuş ya da uçak bileti rezervasyonu ve bilgilendirilmek için dilediğiniz zaman bize ulaşınız.

Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir

İlgili Sayfalar

  • plures-ile-ucmak

    Singapur uçak bileti alımlarınızı, otel rezervasyonlarınızı Plures ile gerçekleştirebilirsiniz. Uçmak için Plures 7/24 sizinle.