Uçuş Sınıfları ve Sunulan Hizmetler

Günümüzde hem zamandan kazanç sağlaması hem de rahatlığı nedeniyle daha çok uçakla seyahat tercih edilmektedir. Uçakla seyahat sırasında havayolu şirketleri tarafından uçuşu müşteri için daha da keyifli hale getirebilmek için farklı uçuş sınıfları uygulanmakta ve müşterinin tercihlerine göre her sınıf, bazı özel hizmetler içermektedir.

Seyahat Sınıfları ve Uçuş Sınıfları Ne Demektir?

Seyahat sınıfları, ulaşım araçlarında müşterinin yolculuk yaptığı alanın niteliğini belirleyen kategorileri içeren genel bir terimdir. Müşterinin oturduğu alanın kategorisi arttıkça içerdiği özel hizmetler ve hizmet karşılığı talep edilen ücret de artmaktadır. Havayolu şirketleri tarafından farklı uçuş sınıfları kullanılmaktadır. Genel olarak Uçuş sınıfları ikiye ayrılmaktadır: Bu sınıflar Business Class ve Ekonomi Sınıfı'dır.

Havayolu şirketleri bu iki kategori arasına bazı farklı kategoriler de koyabilmektedirler. Bu nedenle her havayolunun farklı uçuş sınıflandırmaları olabilmektedir. Örneğin bazı havayolu şirketleri Business Class'ın üzerine bazı ek hizmetler koyarak First Class adı altında yeni bir uçuş kategorisi oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra Ekonomi Sınıfı yolcularına ilave bir takım hizmetler vererek Comfort Class ya da Premium Class gibi yeni uçuş sınıfı kategorileri oluşturan havayolları da bulunmaktadır. Comfort Class, Ekonomi Sınıfı'nın bir üst kategorisi olurken Premium Class Business Class'ın bir alt kategorisi olmaktadır. Bu kategorilerin isimleri, verilen ek hizmetler ve ücretleri hava yolu şirketleri arasında hatta aynı hava yolu şirketinin yurt içi ve yurt dışı uçuşları arasında farklılık göstermektedir.

Türkiye'deki Hava Yolu Şirketlerine Göre Uçuş Sınıfları

Türkiye'de hali hazırda yolcu taşımacılığı hizmeti vermekte olan çok sayıda hava yolu şirketi bulunmaktadır. Bu hava yolu şirketlerinin başlıcaları; Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolujet, AtlasGlobal, Onur Air, Bora Jet, Corandan Hava Yolları, Sun Express, Freebird Hava Yolları, İzair, Tailwind Airlines'dır. Bu havayolu şirketlerinden Tailwind Airlines ve Freebird charter uçuşlar yapan iki hava yolu şirketi olup uçuş sınıflandırmaları bulunmamaktadır. Pegasus ile ortaklığı bulunan İzair, Bora Jet Hava Yolları şirketlerinde de uçuş sınıfı uygulaması bulunmamaktadır. Corandan da Hollanda merkezli bir havayolu firması olmasına rağmen uçuş sınıflandırması bulunmaktadır.

Türkiye merkezli ve yurtiçi uçuşlar gerçekleştiren, Onur Air ve Anadolujet içinde uçuş sınıfı farklılıkları uygulanmamakta olup tüm bu havayollarında yolcular ekonomi sınıfı olarak değerlendirilmekte ve herkese aynı hizmet ve imkânlar sunulmaktadır.

Türkiye'de en bilinen hava yolu şirketleri olan Türk Hava Yolları, Pegasus, AtlasGlobal ve Sun Express'te uçuş sınıfı uygulaması bulunmaktadır. Havayolu şirketlerinin uçuş sınıflandırmalarına geçmeden önce hava yolu şirketlerinin sunduğu bazı özel hizmetlere değinmekte yarar vardır. Bu özel hizmetler ücret karşılığı ek bagaj hakkı, ücret karşılığı koltuk satın alma ile ücret karşılığı ikram sunulan ikramlardır.

Türk Hava Yolları: Uçuş sınıflarına göre ücretsiz ikram sunulmakta olup, ek bagaj hakkı ya da koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır.

AtlasGlobal Havayolları: Uçuş sınıflarına göre ücretsiz ikram sunulmakta olup, ek bagaj hakkı ya da koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır.

Anadolu Jet Havayolları: Uçakta ücretsiz olarak bir pet bardak su, çay, kahve ve seçenekli olarak paketli tatlı, tuzlu ikramı yapılmaktadır. Ücretli ek bagaj hakkı ve koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır.

Onur Air Havayolları: Uçakta sıcak ve soğuk alkolsüz ve alkollü içecekler ücretli olarak satılmaktadır. Ücretli ek bagaj hakkı ve koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır.

Sun Express Havayolları: Uçakta sıcak ve soğuk alkolsüz ve alkollü içecekler, hafif yiyecekler ve tatlılar ücretli olarak satılmaktadır. Ücretli ek bagaj hakkı bulunmaktadır. Ücretli koltuk ya da X-large koltuk rezarvasyon imkanı bulunmaktadır.

Pegasus: Uçakta ücretli yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Su ücrete dâhil içecekler arasındadır. Ödeme nakit ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ücretli koltuk satın almak hakkı sunulmaktadır.

Freebird Havayolları: Uçuşlar için ikram menüsü bulunuyor. Müşteriler özel menü seçiminde de bulunabiliyor. İkram menüsü için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Avrupa ve İskandinavya uçuşları için X-Leg koltuk seçimi yapılabiliyor. (X-Leg koltuk, bacak mesafesinin daha rahat olduğu ve uçaktan ilk inme imkânının bulunduğu koltukları ifade etmektedir.) Bu seçenek, uçuşa 2 ay kaladan başlayarak 3 gün kalaya kadar kullanılabilmektedir.

Corandan Havayolları: Uçakta ücretli yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Su ücrete dâhil içecekler arasındadır. Ödeme nakit ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ücretli koltuk satın almak hakkı sunulmaktadır.

Tailwind Havayolları: Uçakta tur operatörleri tarafından belirlenen ücretsiz yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Ek bagaj hakkı ya da koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır.

İzair Havayolları: Uçakta ücretli yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Su ücrete dâhil içecekler arasındadır. Ödeme nakit ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ücretli koltuk satın almak hakkı sunulmaktadır.

Bora Jet: Uçakta ücretsiz olarak; sabah uçuşlarında taze sıkılmış meyve suyu ve sıcak sandvich, diğer saatlerdeki uçuşlarda etli ya da tavuklu wrap taze sıkılmış meyve suyu ya da ayran ikram edilmektedir. Ek bagaj hakkı ya da koltuk seçimi imkânı bulunmamaktadır. Şimdi sırayla bu havayollarından uçuş sınıflandırması olanların uçuş sınıflarına ve sunulan hizmetlere değinelim.

Türk Hava Yolları

Türkiye'nin en büyük havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları'nın uçuş sınıflandırması Business, Comfort ve Economy olmak üzere 3 kategoriden oluşmaktadır. Ekonomy sınıfı kendi içinde Economy ve Premium Economy olarak ikiye ayrılmaktadır. Economy yurt içi seferler için kullanılmakta, Premium Economy ise okyanus aşırı ve yurt dışı seferler için kullanılmaktadır. Bu uçuş sınıflarına sunulan hizmetler;

Business

• Bu uçuş sınıfına ayrılmış özel bir bankoda check-in imkânı tanınmaktadır. Ayrıca öncelikli yer tercihi yapabilmektedirler.

• Yolcuların bagajları ''öncelikli'' olarak işaretlenir ve Özel Yolcu salonlarına giriş kartı verilir.

• Özel Yolcu salonlarında uçağa gitmek için acele etmelerine gerek yoktur. İnternet erişim olanakları, limitsiz ikramlar, yerli /yabancı gazete ve dergi okuma imkânları ve televizyon ve müzik yayınından faydalanırken diğer yolcular uçağa alınmakta ve Business Class yolcuları en diğer tüm yolcular uçağa alındıktan sonra veya alınmadan uçağa alınmaktadır. Bu yolcuların bagajları da ayrı bir yükleme alanına sahiptir.

• 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. (Bagaj hakkı sınırlaması bulunan Atlantik aşırı uçuşlarda iki serbest bagaj hakkı tanınmaktadır. İngiltere çıkışlı uçuşlar hariç 2 el bagajı hakkı tanınmaktadır. (İngiltere sadece bir kabin bagajına izin vermektedir.)

• Yurt dışından İstanbul'a gelen bu uçuş sınıfı yolcularına check-in sırasında ''fast track'' kart verilmektedir. Bu kart ile İstanbul Atatürk Havalimanı geliş katında bulunan 30 numaralı pasaport kontrol bankosundan kontrollerini hızlıca yapmaların sağlanmaktadır.

• Porselen takımlarla özel ikram servisi yapılmaktadır. Business Class özel servis imkânları okyanus aşırı seferlerde tam bir restoran servisi gibidir. ''Uçan Aşçılar'' tarafından hazırlanan menüler, taze hoş geldin içecekleri ile başlar, ordövr ve çorba servisi ile devam eder; uzun uçuş olması için 2 ana yemek servisi ve snack ikramları da bulunmaktadır. Sıcak içecekler cappucinodan sıcak çikolataya kadar pek çok çeşide sahiptir. Ayrıca lokum eşliğinde Türk kahvesi servis edilmektedir. Normal yurt dışı ve yurt içi seferlerinde ise ikramlar seferin saati ve uçuş süresine göre değişmektedir. Hoş geldin içeceği, sıcak / soğuk kahvaltı ya da sıcak/soğuk yemekler ve bazı uçuşlarda snack ikramı yapılmaktadır.

• Bu uçuş sınıfı yolcularına, B777-300 ve A330-300 tipi uçaklarda son derece konforlu yatar pozisyona getirildiğinde uçta bulunan puf kısmı dâhil 188 cm uzunluğunda yatak olan, elektrikli masaj mekanizması bulunan, konforlu koltuklarla rahat seyahat imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca koltuklarda kişiye özel okuma ışığı ve dirseklik altında aydınlatma ışığı bulunmaktadır. Ana konsolda bulunan dirseklik yükselerek perde olarak kullanılabilmekte ve bu pozisyonda iken bir okuma ışığı kullanılabilmektedir. Koltukla ilgili kontroller, dirsekliğin ön ucunda bulunan ana kontrol ünitesinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ayarlanabilir ve dönebilir yemek masası, laptop ve benzeri cihazlar için kesintisiz güç kaynağı imkanı sunulmaktadır.

• Dış hat uçuşlarında B777, A330, B737-900, A340 bazı A321 ve bazı B737-800 tipi uçaklarda yolcuların kullanımı için eğlence amaçlı kişisel bir ekran bulunmakta ve bu ekranda Planet dijital sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem koltuklara yerleştirilen kumandalar ya da ekrana dokunarak kullanılmaktadır. Sistemde filmler, diziler, belgeseller, çizgi filmler, seyahat, moda, yemek spor programları, müzik, oyun ve çocuk kanalları bulunmaktadır. Ayrıca sesli kitap, haber ve oyun oynama imkânı bulunmaktadır. Kısa mesaj ve e-posta gönderebilen sistem, karşıdan da cevap almaya imkân tanımaktadır. Uçağın iniş ve kalkışını da sistem üzerinden izleme imkânı bulunmaktadır.

• Günlük yerli ve yabancı gazetelerin yanı sıra uzun uçuşlarda içerisinde daha rahat bir uçuş için kullanılabilecek gözlük, el kremi, çorap gibi ürünler bulunan çantalardan verilmektedir.

• Dış Hatlar için gidiş ve geliş Özel Yolcu salonlarından, İç hatlar için ise Özel Yolcu salonlarından faydalanma imkânı bulunmaktadır.

Comfort

• 20 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Porselen takımlarla özel ikram servisi yapılmaktadır. Hoş geldin servisi, salata, sıcak yemek çeşitleri, Türk ve dünya mutfaklarından aperatifler sunulmaktadır. Tatlı, meyve ve peynir çeşitleri ikram edilmektedir. Okyanus aşırı uçuşlarda inişten hemen önce sıcak / soğuk içecek ikram edilmektedir. Uluslararası seferlerde menüler hattın uzunluğuna göre planlanmaktadır.

• Bu uçuş sınıfındaki yolculara B777-300 tipi uçaklarda koltuk aralıkları 116 cm olup koltuk içi 49 cm genişliğindedir. Koltuk sırtlığı en fazla 22 cm geriye yatmaktadır. Ayarlanabilir baş desteği ve ayak desteği bulunmaktadır. Orta konsolda 27 cm genişlikte bir kişisel monitör vardır. Koltuklarda özel okuma ışığı ve ayak dinlendirme aparatı mevcuttur.

• Laptop ve benzeri cihazlara kesintisiz güç sağlama hizmeti bulunmaktadır.

• Yan dirseklik içerisine yemek tepsisi monte edilmiştir. Tepsi ikiye katlanmakta ve kitap okuma ünitesine dönüşebilmektedir.

• Dış hat uçuşlarında B777, A330, B737-900, A340, bazı A321 ve bazı B737-800 tipi uçaklarda yolcuların kullanımı için eğlence amaçlı kişisel bir ekran bulunmakta ve bu ekranda Planet dijital sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem koltuklara yerleştirilen kumandalar ya da ekrana dokunarak kullanılmaktadır. Sistemde filmler, diziler, belgeseller, çizgi filmler, seyahat, moda, yemek spor programları, müzik, oyun ve çocuk kanalları bulunmaktadır. Ayrıca sesli kitap, haber ve oyun oynama imkânı bulunmaktadır. Kısa mesaj ve e-posta gönderebilen sistem, karşıdan da cevap almaya imkân tanımaktadır. Uçağın iniş ve kalkışını da sistem üzerinden izleme imkânı bulunmaktadır.

Premium Economy

• 20 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Okyanus aşırı ve uluslararası uçuşlarda sunulacak ikramlar, seferin saatine ve süresine göre değişmekte olup sıcak, soğuk kahvaltı ya da soğuk sıcak yemek olabilmektedir. Türk ve Dünya mutfağından yemekler ve bazı uçuşlarda sandviç ve snack ikramları da yapılmaktadır.

• İç hatlar tüm seferlerde yolcuların ihtiyaç ve tercihlerine uygun ''Özel Yemek" ikramı yapılmaktadır. (Özel tıbbi, diyet ve dini tercihlere uygun hazırlanmış menüler sunulmaktadır.)

• Dış hat uçuşlarında B777, A330, B737-900, A340, bazı A321 ve bazı B737-800 tipi uçaklarda yolcuların kullanımı için eğlence amaçlı kişisel bir ekran bulunmakta ve bu ekranda Planet dijital sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem koltuklara yerleştirilen kumandalar ya da ekrana dokunarak kullanılmaktadır. Sistemde filmler, diziler, belgeseller, çizgi filmler, seyahat, moda, yemek spor programları, müzik, oyun ve çocuk kanalları bulunmaktadır. Ayrıca sesli kitap, haber ve oyun oynama imkânı bulunmaktadır. Kısa mesaj ve e-posta gönderebilen sistem, karşıdan da cevap almaya imkân tanımaktadır. Uçağın iniş ve kalkışını da sistem üzerinden izleme imkânı bulunmaktadır.

Economy

• 20 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• İç hat seferlerinde sandviç, zeytinyağlı meze ve tatlıdan oluşan menü sunulmaktadır.

• B777-300 ve A330-300 tipi uçaklarda koltuk aralıkları 78 cm olup koltuk sırtları 15 cm yatabilmektedir. Ayarlanabilir baş desteği ve ayak desteği bulunmaktadır.

• Laptop ve benzeri cihazlara kesintisiz güç sağlama hizmeti bulunmaktadır.

• Monitör yanında kişisel USB ve Ethernet girişi bulunmakta olup yolcular isterse kullanabilmektedir.

Pegasus Havayolları

''Herkese göre bir paket var'' sloganı ile yola çıkan havayolu şirketi, 4 farklı uçuş paketi ile uçuş sınıflandırması yapmaktadır. Bu paketler; Süper Eko Paket, Eko Paket, Avantaj Paket ve Ekstra Paket isimleri ile müşterilerin kullanımına sunulmaktadır.

Ekstra Paket

• 8 kg el bagajı hakkı bulunmaktadır.

• 25 kg standart bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Ücretsiz XL koltuk seçim hakkı bulunmaktadır. (XL koltuk bacak mesafesi genişliği daha fazla olan koltuklardır)

• Sandviç ve içecek ya da sıcak yemek ve içecek imkânı bulunmaktadır. (%50 avantajlı olarak)

• Uçuşa 2 saat kalana kadar uçuş biletini ücretsiz iptal veya değişiklik hakkı bulunmaktadır.

• Pegasus Plus uçuş puanı hakkı bulunmaktadır.

Avantaj Paket

• 8 kg el bagajı hakkı bulunmaktadır.

• 20 kg standart bagaj hakkı bulunmaktadır.

Ücretsiz normal koltuk seçim hakkı bulunmaktadır.

• Sandviç ve içecek imkânı bulunmaktadır. (%50 avantajlı olarak)

• Pegasus Plus uçuş puanı hakkı bulunmaktadır.

Eko Paket

• 8 kg el bagajı hakkı bulunmaktadır.

• Standart bagaj hakkı bulunmaktadır. (Yurtiçinde 15 kg, yurt dışında 20 kg)

• Pegasus Plus uçuş puanı hakkı bulunmaktadır.

SüperEko Paket

• 8 kg el bagajı hakkı bulunmaktadır.

• Pegasus Plus uçuş puanı hakkı bulunmaktadır.

Atlas Global Havayolları

Yenilenmiş markası ile hizmet vermekte olan havayolu şirketinin Business Class, Ekonomi Plus ve Ekonomi olmak üzere 3 farklı uçuş kategorisi bulunmaktadır.

Business Class

• Minimum 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. Ayrıca +10 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Geniş deri koltuklarda seyahat imkânı bulunmaktadır.

• İç hat uçuşlarında uçağa özel araçla ulaşım imkânı bulunmaktadır.

Uçan Şef'in hazırladığı zengin menü seçenekleri bulunmaktadır. (Uçan Şef, 3 saat üzeri uçuşlarda ücretsiz ikramları Uçan Şef hazırlamaktadır. Tüm yolcularla ilgilenilen uygulama da müşterilere özel sunumlar yapılmakta ve "Şefin Tatlısı" gibi spesiyaller sunulmaktadır.)

• Uçuşu beklerken lounge hizmetinden yararlanma imkânları bulunmaktadır. Ücretsiz lounge hizmetinden faydalanılabilecek havalimanları; İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali (Kıbrıs-Ercan hariç tüm dış hat uçuşları), Luton (Londra) Havalimanı, Erbil Havalimanı, Tahran Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı, Necef Havalimanı, Basra Havalimanı, Nizhnekamsk Havalimanı, Bağdat Havalimanı, Kuveyt Havalimanı, Kharkov Havalimanı ve Lviv Havalimanı'dır.

• Kendilerine özel kontuardan uçuştan 60 dakika önce başlayan öncelikli check-in imkânı tanımlanmaktadır. Londra Luton Havaalanı ile karşılıklı seferler için bu süre özel olarak 45 dakikaya indirilmiştir. Ayrıca bu havalimanında öncelikli geçiş hakkı bulunmaktadır.

Ekonomi Plus

• Online check-in ile ücretsiz koltuk tercihi imkânı bulunmaktadır.

• 20 kg bagaj hakkı, 8 kg el bagajı hakkı bulunmaktadır.

• 77 cm koltuk aralıkları bulunan deri koltuklarda seyahat imkânı bulunmaktadır.

Ücretsiz kek ve sandviç sunumu ve 14 çeşit içecek menüsünden içecek seçebilme imkânı bulunmaktadır.

• Ücretsiz havaalanı servisi ile ulaşım imkânı bulunmaktadır.

Ekonomi

• 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Online check-in imkânı bulunmaktadır. (Online check-in uçağın kalkışından 48 saat önce başlar ve kalkışa 90 dakika kala sona erer. Online check-in imkânından İstanbul, Dalaman, Antalya, İzmir, Adana, Gaziantep, Bodrum, Kayseri, Lefkoşa, Londra, Tiflis çıkışlı seferler için bileti olan yolcuklar faydalanmaktadır. )

Sun Express Havayolları

Lufthansa Grup bünyesinde olan Antalya merkezli havayolu firmasının İç ve Dış Hat seferlerinde uygulamakta olduğu 3 farklı uçuş sınıflandırması bulunmaktadır. İç ve dış hat seferlerinde farklı özelliklere sahip bu sınıflandırmalar: SunEco, SunClassic ve SunPremium'dur. Bu sınıflandırmaların Dış Hat sefer özelliklerine bakacak olursak;

SunPremium

• 40 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Koltuk rezervasyonu yapılabilmektedir.

X-leg koltuk tercih edilebilmektedir. ( Xleg koltuk, bacak mesafesinin daha rahat olduğu ve uçaktan ilk inme imkânının bulunduğu koltukları ifade etmektedir.)

• Sun Cafe'deki yiyecek ve içeceklerden seçim şansı sunulmaktadır. (5 içeceğe kadar)

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

SunClassic

• 35 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Koltuk rezervasyonu yapılabilmektedir.

• Sandviç menü ve 2 alkolsüz içecek sunulmaktadır.

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

Sun Eco

• 30 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

Bu sınıflandırmaların İç Hat sefer özelliklerine bakacak olursak;

SunPremium

• 25 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Koltuk rezervasyonu yapılabilmektedir.

X-leg koltuk tercih edilebilmektedir. ( Xleg koltuk, bacak mesafesinin daha rahat olduğu ve uçaktan ilk inme imkânının bulunduğu koltukları ifade etmektedir.)

• Sun Cafe'deki yiyecek ve içeceklerden seçim şansı sunulmaktadır. (3 içeceğe kadar)

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

SunClassic

• 20 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Koltuk rezervasyonu yapılabilmektedir.

• Sandviç menü ve 2 alkolsüz içecek sunulmaktadır.

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

Sun Eco

• 15 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır.

• Sun Points avantaj programından yararlanabilmektedir.

Corandon Havayolları

Hollanda merkezli havayolu firmasının 3 tür uçuş sınıflandırması bulunmaktadır. Bunlar Eco Bilet, Flex Bilet ve Premium Bilet'tir.

Premium Bilet

• Satın alınan biletin ücreti belirli koşullar altında iade edilmektedir.

• 30 Kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

• 7 kg'lık kabin bagajı hakkı bulunmaktadır.

Flex Bilet

• Satın alınan biletin ücreti belirli koşullar altında iade edilmektedir.

• 20 Kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

• 7 kg'lık kabin bagajı hakkı bulunmaktadır.

Eco Bilet

• Satın alınan bilet iade edilmez ve rezervasyonda bir değişiklik yapılmaz.

• 7 kg'lık kabin bagajı hakkı bulunmaktadır.

Bilgi Talep Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir

İlgili Sayfalar

  • plures-ile-ucmak

    Prag uçak bileti neredeyse bütün büyük havayollarında satılıyor. Bütün bu havayollarının hepsine ayrı ayrı bakıp zaman kaybetmek istemeyenler ise, Plures Air'e sadece uçuş tarihlerini bildiriyorlar.